بلاگ, مقالات

بهترین فاصله اسپیکر از تلویزیون کجاست؟

راهنمای جای‌گذاری و فاصله‌ی مناسب اسپیکر خانگی از تلویزیون

ترکیب تلویزیون مناسب و سیستم صوتی خوب، سینمای خانگی شما را به یک سینمای واقعی تبدیل می‌کند که می‌توانید با لذت تمام به تماشای برنامه‌های مورد علاقه‌ی خود بپردازید. با این حال، قواعدی در چینش اجزای این ترکیب وجود دارد تا آن را به ایده‌آل‌ترین شکل خود تبدیل کند.

حتما در هنگام جای‌گذاری اسپیکر خانگی به این نکات توجه کنید:

اسپیکرهای چپ، راست و میانی جلو قرار می‌گیرند و اسپیکرهای چپ و راست استریو، باید پشت سر شما باشند تا صدا در بهترین حالت برای شما پخش شود.

اسپیکرهای چپ و راست جلو، درست هم ردیف تلویزیون قرار می‌گیرند. این اسپیکرها باید هم‌تراز گوش شما در حالت نشسته باشند. اگر نمی‌توانید اسپیکرها را تا ارتفاع گوش تنظیم کنید، آنها را از طریق بالا و پایین کردن، رو به گوشهایتان تنظیم کنید. اسپیکرها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که در تراز با گوش، بهترین کارکرد را داشته باشند.

فاصله بین اسپیکرها باید با فاصله‌ی شما از تلویزیون هم‌اندازه باشد. برای مثال، اگر شما 2 متر با تلویزیون فاصله دارید، هر اسپیکر باید 1 متر با تلویزیون فاصله داشته باشد. این نحوه‌ی چینش، بین شما و هر دو اسپیکر، یه مثلث فرضی شکل می‌دهد و بهترین صدا را تامین می‌کند.

اسپیکر میانی، باید هم‌تراز با تلویزیون و روبه‌روی شما باشد. به گونه‌ای که به راحتی آن را ببینید و مانعی بین شما و اسپیکر نباشد. به طور کلی، اگرچه بدیهی به نظر می‌رسد، نباید چیزی جلوی اسپیکرها باشد. حتی یک کیف سی دی یا هرگونه وسیله‌ی دکوری.

فاصله بین شما و اسپیکرهایی که پشت سرتان قرار می‌گیرند، باید هم‌اندازه با فاصله‌ی بین شما با اسپیکرهای جلو باشد. اگر به دیوار پشتی‌‎ای که اسپیکرها در کنار آن قرار دارند نزدیکتر باشید، باید فاصله‌ی بین اسپیکرهای پشتی و جلویی بیشتر باشد. این فاصله باعث می‌شود اسپیکرهای پشتی و جلویی در هماهنگی کامل بوده و صدا در حجم و میزان مناسب به گوش شما برسد.

و اما ساب ووفر؛ این بخش از سیستم صوتی را می‌توانید در هر قسمتی از اتاق قرار دهید. جای‌گذاری آن، به میزای بِیسی که می‌خواهید بستگی دارد. آن را در قسمتهای مختلف اتاق قرار دهید تا ببینید صدای آن در کدام قسمت برای شما بهتر است. اما نکته‌ی ریزی که باید مدنظر داشته باشید، فاصله‌ی 30 سانتیمتری آن از گوشه‌ی دیوار است تا مانع بازتاب صدا شود.

نکته‌هایی برای صدای مناسبتر

* اسپیکرها را تا حدی از دیوار و پنجره دور قرار دهید. زیرا برخورد و بازتاب امواج صوت با سطح صافی مانند دیوار یا پنجره، بر کیفیت صدا اثر دارد. به همین خاطر، وجود سطوح ناصافی مانند پرده، صدا را جذب کرده و کمترین اثر منفی را بر کیفیت صدا دارند.

* از آزمون و خطا نترسید. ضمن در نظر داشتن نکاتی که ذکر شد، چیدن وسایل و سیستم صوتی در حالتهای مختلف، به شما در انتخاب بهترین جا کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *