بلاگ, مقالات

8 فایده‌ی موسیقی گوش کردن برای سلامتی

فایده موسیقی

صدای گوش‌نواز طبیعت برای گوش انسان همچون نوازش است. صدای قطرات باران بر روی بام، چهچهه‌ی پرندگان، رقص گندمزار در باد و… اما برای انسان شهرنشین امروز که مدام در معرض صدای بوق، ماشین و موتور، مته و… است، این صداها کمیابند و باید برای جایگزین کردن آنها فکری کرد. اینجاست که موسیقی و آواهای دلنشین آن، به نجات ما می شتابد. گوش دادن به موسیقی خوب در روز، فواید بسیاری دارد که با آنها آشنا می‌شویم.

1- موسیقی دوست قلب شماست.

در هنگام پخش موسیقی، خون به خوبی در رگها جریان پیدا می‌کند، تپش قلب و فشارخون پایین می‎آیند، کورتیزول که هورمون استرس است کم می‌شود و هورمون های سروتونین و اندروفین که هورمون شادی هستند بیشتر ترشح می‌شوند.

2- روحیه‌ی شما را بهتر می‌کند.

با گوش دادن به موسیقی، مغز هورمون دوپامین را که با شادی و خوشی در ارتباط است، بیشتر ترشح می‌کند. این هورمون افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد. موسیقی مستقیما در بخشی از مغز که با روحیه مرتبط است پردازش می‌شود.

3- استرس را کم می‌کند.

موسیقی، با برانگیختن مواد شیمیایی بدن که در کاستن استرس نقش دارند، از استرس کم کرده و آرامش را به انسان هدیه می‌کند.

4- علانم افسردگی را کم می‌کند.

مانند تمرینات ورزشی، موسیقی علائم افسردگی را کم می‌کند و حال و هوا را بهتر می‌کند.

5- به حافظه کمک می‌کند.

هنوز برای بیماری آلزایمر درمانی وجود ندارد اما موسیقی درمانی برخی از علائم و عوارض آن را کم می‌کند. موسیقی یک بیمار مضطرب را آرامی کرده و برقراری ارتباط بین آنها را آسانتر می‌کند.

6- درد را کنترل می‌کند.

با کاهش سطح استرس، بالابردن اثرگذاری مسکن ها و کاهش سیگنال های درد در مغز، درد را کم می‌کند.

7-  به کاهش غذا خوردن کمک می‌کند.

اگر در هنگام صرف غذا موسیقی ملایمی پخش شود، سرعت غذا خوردن کاهش فته، در نتیجه تا زمانی که پیامهای سیری به مغز می‌رسد، غذای کمتری در یک وعده صرف می‌شود.

8- سرعت و میزان تمرینات ورزشی را افزایش می‌دهد.

گوش دادن به موسیقی هایی با ریتم تند و پرهیجان که متناسب برای ورزش کردن هستند، عملکرد جسمی را بهبود می‌بخشد و فرد را برای مدت زمان طولانیتر ورزش، آماده می‌کند.

این فواید و مزایای دیگر ورزش زمانی بهتر به عمل در می‌آیند که موسیقی با صدایی شفاف و اثرگذار پخش شود. اسپیکرهای دنای این وضوح صدا را فراهم می‌کنند. چه صدای طبیعت و شرشر آب باشد چه موسیقی تند مخصوص ورزش، این اسپیکر، کیفیت صدای مناسب و موردنیاز را تامین می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *