بلاگ, مقالات

RMS چیست؟ یا Root mean square چیست؟

همه‌ی آنچه که باید درباره‌ی RMS اسپیکر خانگی بدانید!

گرد هم آوردن یک سیستم صوتی حرفه‌ای و قدرتمند، یک سرگرمی جالب و البته گرانقیمت برای دوستداران آن است. هرچه تکنولوژی پیشرفت می‌کند، این سرگرمی گسترده‌تر می‌شود. با اینحال، RMS، اصطلاحی فنی است که خیلی از افراد با آن آشنا نیستند. این نکته در انتخاب اسپیکر خانگی ضروری است؟ پاسخ یک کلمه است: بله!


به طور کلی، انتخاب و چینش یک سیستم قوی صوتی، مستلزم داشتن اطلاعات زیادی است، زیرا هدف فقط به کار انداختن آن نیست، بلکه ایجاد سیستمی با بهترین کارکرد است. برای افراد حرفه‌ای، یا کسانی که حداقل آشنا به خرید سیستم صوتی هستند،RMS  احتمالا مهمترین معیار در انتخاب و خرید اسپیکر خانگی است.
بیایید دقیقتر وارد موضوع شویم و این فاکتور مهم را با دقت بیشتری بررسی کنیم، دلیل اهمیت آن را بشناسیم و هر مطلبی را که به آن مرتبط است یاد بگیریم.

منظور از true rms چیست؟

یک روش اندازه گیری جهت برآورد اندازه توان خروجی واقعی است. این روش دقیق ترین راه انجام چنین اندازه گیری هایی می باشد. RMS تحت عنوان میانگین مجذور نیز شناخته می شود، اما در این حالت، از آن برای اندازه گیری توان آمپلی فایر استفاده می شود.

اسپیکر ایستاده

دانستنیهای پایه‌ای درباره‌ی RMS

Root mean square چیست

RMS مخفف Root Mean Square است. اگر بخواهیم در ساده‌ترین شکل آن را تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم: متوسط توان خروجی‌ای که یک اسپیکر در طول زمان می‌تواند تحمل کند، بدون آنکه مشکلی در صدای آن ایجاد شود.
برای مثال، اگر یک اسپیکر 150 وات RMS  داشته باشد، یعنی یک اسپیکر خانگی می‌تواند تا چند ساعت بدون مشکل 150 وات را پخش کند. این مهمترین نکته‌ای است که باید در هنگام استفاده یا خرید اسپیکر خانگی، در ذهن نگه دارید.

این اصطلاح در بسیاری از فناوریهای صوتی به کار می‌رود و میزان متوسط توان خروجی در مدت طولانی را مشخص می‌کند. در مقایسه بین RMS و توان اوج، معمولا توان اوج است که برای خرید برجسته می‌شود.

توان rms چیست؟

توان اوج، حداکثر خروجی اسپیکر است در یک زمان کوتاه اوج صدا. اما اشکال همینجا پیش می‌آید. توان اوج، هنگام بررسی آمپلی‌فایر به کار می‌رود. برای استفاده‌ی طولانی مدت، باید به RMS توجه کرد.
اگر آمپلی‌فایری دارید که توان اوج آن 150 وات است، هزینه کردن و تهیه‌ی اسپیکری با RMS 250 وات توجیهی ندارد.

RMS کجا کاربرد دارد؟

هنگام خرید آمپلی‌فایر و اسپیکر، باید به RMS اسپیکر توجه کرد، سپس آن را با RMS  آمپلی‌فایر هماهنگ کرد.

گذشته از آن، رقم RMS در انتخاب اسپیکر نقش اساسی دارد. اسپیکر خانگی با اسپیکر تالار، در عددRMS متفاوت است. پس با توجه به کاربرد اسپیکر، باید به RMS آن توجه کرد تا اسپیکری متناسب با فضای موردنظر تهیه کرد.

اسپیکر تالار

Rms باند چیست

معمولا توان اسپیکرهای قابل حمل، بین 5 تا 50 RMS  است. اسپیکرهای در حدود 5 وات، برای اتصال تلفن همراه مناسب هستند. بنابراین اگر می‌خواهید در جمع‌های کوچک موسیقی پخش کنید یا یک اسپیکر رومیزی مناسب می‌خواهید باید اسپیکری با RMS حدود 50 انتخاب کنید. اسپیکر خانگی و ایستاده، معمولا بین 50 تا 300 هستند.
یک اسپیکر مناسب برای مصرف خانگی حداقل 150 RMS دارد. البته این عدد به متراژ فضا نیز مرتبط است. اگر فضا متراژ بالایی نداشته باشد، 150 RMS یا حتی پایینتر نیز پاسخگوی نیاز شما است. اسپیکرهای مناسب برای مساجد، جشن‌ها و تالارها در بازه‌ای بین 250 تا 600 RMS هستند که در مراسم پرجمعیت و فضای بزرگتر کاربرد دارند.

برای خرید اسپیکر خانگی دنای، که متناسب با کاربرد، با RMS مناسب ارائه شده است اینجا را کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *