بلاگ, مقالات

راهنمای خرید اقساطی تلویزیون

خرید اقساطی تلویزیون

در خرید اقساطی تلویزیون به چه مواردی باید توجه کنیم؟

تلویزیون یکی از اصلی ترین لوازم مورد نیاز در هر خانه ای است و با توجه با دوره مصرف طولانی مدت و همچنین قیمت این کالا نمی توان در خرید اقساطی تلویزیون به یکسری موارد دقت نکرد.

شاخص های تاثیر گذار اصلی در خرید اقساطی تلویزیون

در خرید اقساطی تلویزیون موارد و شاخص های مهمی وجود دارد که در تصمیم گیری شما ممکن است تاثیر گذار باشد که از شرایط اقتصادی گرفته تا قیمت، نوع استفاده و نیاز (استفاده در خانه، اتاق بچه، گیمینگ، استفاده در مکان های تجاری، هتل ها و غیره) و خیلی چیزای دیگر می توان اشاره کرد.

ما در اینجا این عوامل را به دو بخش تقسیم می کنیم اولی شرایط فرد خریدار است که در فرد به فرد متغییر است و نمی توان همه عوامل را طبقه بندی کرد و افراد را براحتی در هر یک از این طبقات قرار داده و پیشنهاد منحصر به فرد آن فرد را ارائه داد. و افراد با توجه با شرایطی که دارند می توانند در خرید اقساطی تلویزیون شرایط فردی و موقعیت که در داخلش قرار دارند را در نظر بگیرند.

اما بخش دوم که مربوط به امکانات تلویزیون است تا حدودی شاخص های ثابتی برای ارزیابی دارند که شما با توجه به آن شاخص های می توانید خرید اقساطی تلویزیون را داشته باشید و براحتی بتوانید برند مورد نظر خود را پیدا کنید.

ما در این مقاله قصد داریم به صورت کلی به شاخص های مرتبط به بخش دوم بپردازیم.

عوامل و شاخص هایی که در خرید اقساطی تلویزیون و نقدی باید به آن توجه کنیم

کیفیت تصویر

 سرعت رفرش تصویر، میزان روشنایی نمایشگر، سطح کنتراست، وضوح رنگ ها و مجموعه ای دیگر از ویژگی ها در کیفیت تصویر به نمایش در آمده تاثیر گذار هستند. واژه ی رزولوشن را احتمالا هنگام خرید تلویزیون، لپ تاپ، موبایل و یا هر وسیله ی دیگری که دارای نمایشگر باشد، زیاد می شنوید. اما رزولوشن چیست؟ و اعداد ارقامی که به هر یک از کیفیت های تصویر نسبت داده شده است به چه معناست؟ گفتیم که در سینمای دیجیتال وضوح تصویر را فقط بر مبنای پیکسل‌ های افقی بیان می‌کنند. در تلویزیون‌ ها درست برعکس، به‌ طور سنتی تعداد پیکسل‌ های عمودی معیار دسته‌ بندی تفکیک‌ پذیری (رزولوشن) است. علت این موضوع به خیلی قبل‌ تر و به زمان تلویزیون‌ های لامپی بر می‌گردد. پس ۱۰۸۰pوضوح عمودی یک تلویزیون است. تقریبا همه تلویزیون‌های HD نسبت تصویر ۱٫۷۸:۱ (همان ۱۶:۹ یا صفحه عریض) دارند. بنابراین دقت افقی آن‌ها ۱۹۲۰ پیکسل است (۱۰۸۰ × ۱۹۲۰).

به طور کلی انواع کیفیت تصویر تلویزیون شامل موارد زیر است

صفحه نمایش SD یا معمولی

صفحه نمایش FULL HD

صفحه نمایش 4K

به طور کلی صفحه نمایش های معمولی دیگر منسوخ شده و تلویزیون های با صفحه نمایش فول اچ دی و 4K مورد توجه بازار قرار گرفته اند.

پس در خرید اقساطی تلویزیون به کیفیت صفحه نمایش حتما دقت کافی داشته باشید.

توجه به نوع صفحه نمایش در خرید اقساطی تلویزیون

تلویزیون از بدو اختراع تا کنون طراحی‌ها و فناوری‌های بسیاری را به خود دیده است. در عصر ما آخرین پنل طراحی شده برای تلویزیون، صفحه نمایش QLED است که در بخش‌های آتی به آن بیشتر خواهیم پرداخت. علاوه بر این تلویزیون، تولید صفحه نمایش های متعدد دیگری چون LED، LCD، OLED نیز همچنان رایج است. اما انواع پنل در تلویزیون ها عبارتند:

صفحه نمایش تلویزیون LCD

در تلویزیون های ال سی دی تقریبا همه چیز خوب است جز آنکه این تلویزیون ها قادر به نمایش رنگ مشکی به نحو احسن نیستند. تلویزیون‌های ال سی دی یا همان Liquid Crystal Display به واقع یک نمایشگر نوری است که ساخت آن بر پایه خصوصیات نوری کریستال مایع در ولتاژهای مختلف صورت گرفته است. در تلویزیون‌های ال‌سی‌دی تمامی نور تصاویر توسط یک منبع نور پشتی (بک لایت) تامین می‌شود.

نتیجه این پروسه، یکدستی روشنایی در تصاویر و در ادامه تولید تصاویر با کنتراست پایین است. اگر چه تلویزیون های LCD  قادر به برطرف‌سازی بیشتر اشکالات تلویزیون های پیش از خود یعنی تلویزیون های پلاسما PDP بودند اما این نوع از انواع صفحه نمایش در تلویزیون ها ، قادر به تولید مشکی خالص نبودند و کیفیت تصویر محدودی نیز داشتند.

صفحه نمایش تلویزیون LED

صفحه نمایش تلویزیون LED در واقع همان صفحه نمایش تلویزیون LCD است، با این تفاوت که برای تولید نور در آن بجای لامپ فلورسنت از سیستم نورافشانی LED استفاده شده است. بدین ترتیب که برای وضوح بهتر بر روی صفحه نمایش‌های بزرگتر، تلویزیون های LCD به نور پس زمینه LED مجهز شدند و رزولوشن را افزایش دادند. در این صفحه نمایش، به جای استفاده از سیستم بک لایت یکدست که کنتراست تصاویر را محدود می‌کند، پیکسل‌ها توسط لامپ‌های ال‌ای‌دی نوردهی می‌شوند.

این ال‌ای‌دی‌ها در پشت پنل و یا کناره‌های آن تعبیه می‌شوند که البته قرار گرفتن آنها در کناره‌ها امروزه بیش از پیش دیده می‌شود. اشکالی که این نوع از انواع صفحه نمایش در تلویزیون ها دارد آن است که نور پس زمینه در آن موجب ایجاد هاله‌ای از نور می‌شود و کیفیت تصویر را دچار نقص می‌سازد. باید توجه داشت که این تلویزیون ها بطور 100 درصد LED نیستند و نباید این نام به آنها اطلاق شود. نمایشگرهای واقعی LED نمایشگرهای بزرگی هستند که برای مثال امروزه در استادیوم‌ها استفاده می شوند.

صفحه نمایش تلویزیون OLED

صفحه نمایش تلویزیون OLED نمونه دیگر موجود در میان انواع صفحه نمایش در تلویزیون ها است. یکی از بارزترین ویژگی‌های تلویزیون OLED ، نمایش رنگ سیاه، به بهترین شکل ممکن است. صفحه نمایش ‌های اولد، در مواجهه با رنگ سیاه، چراغ‌های تصویر را خاموش می‌کنند و بدین وسیله غلظت رنگ سیاه را دوچندان می‌کنند. از دیگر ویژگی‌های صفحه نمایش پنل تلویزیون OLED، درخشندگی خوب تصویر و بالابودن ‌کیفیت و وضوح تصاویر به نمایش در آمده در آن است.

چنین ویژگی‌هایی سبب تمایز تلویزیون OLED  از سایر مدل‌هایی گشته است که با صفحه نمایش LED تولید می‌شوند. در تلویزیون‌های اولد، لامپ تصویر از صفحه نمایش حذف شده است و آنچه که سبب نمایش تصاویر می‌شود، خاموش و روشن شدن پیکسل‌های صفحه‌نمایش است.

تفاوت برجسته ساختار تلویزیون‌های OLED از LCD و LED همین ویژگی است به طور کلی صفحه نمایش ‌های اولد به دلیل کنترل بسیار خوب‌شان بر روی هر پیکسل، کنتراست خارق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهند. در این نمایشگرها رنگ مشکی فوق‌العاده عمیق و سفید نیز در سطح شایسته‌ای است.

صفحه نمایش تلویزیون QLED

رتبه نهایی انواع صفحه نمایش در تلویزیون ها، به صفحه نمایش QLED اختصاص دارد. فناوری QLED در واقع ترکیبی به دست آمده از Quantom dot + LED = QLED است. سامسونگ به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده تلویزیون‌ در سطح جهان، نخستن بار در CES 2017 تلویزیون‌هایی با نام QLED را به جهانیان معرفی کرد.

اگر چه این تکنولوژی چندان هم جدید نیست اما مدل‌های جدید QLED 2017 تفاوت‌های زیادی با نسل قبلی خود دارند. فناوری QLED در تلویزیون های با قرار دادن یک لایه یا یک فیلم از نقطه های کوانتومی روی نور پس زمینه یک صفحه نمایش LED  معمولی کار می کند. لایه مذکور متشکل از ذرات بسیار ریزی است که هر کدام از این ذرات با توجه به ابعادش (بین ۲ تا ۱۰ نانومتر)، نور جداگانه ای از خود ساطع می کند.

ابعاد این ذرات، طول موج نور ساطع شده از آن ها را تعیین می‌کند و از این طریق رنگ های مختلف ایجاد می شوند. در نسل سوم تلویزیون های کوانتوم دات که QLED نامیده می شوند، ذرات تغییر یافته‌اند و حالا مجهز به هسته‌های آلیاژ فلزی جدید و بدنه‌ی فلزی شده‌اند. به طور کلی در تلویزیون های QLED رنگ‌ها واقعی‌تر و دقت رنگ‌ها در روشنایی زیاد بالاتر است.

انواع پنل هایی که در خرید اقساطی تلویزیون نباید از آنها غافل شویم

در تلویزیون های موجود در بازار عمدتا از 2 نوع پنل و یا صفحه نمایش استفاده شده است. در بیشتر موارد تلویزیون ها با نوع پنلی که در آنها به کار رفته استه است از هم متمایز می شوند. اما کدام پنل بهتر است سوالی است که ما در این نوشته به آن پاسخ می دهیم؟ 

نوع پنل در خرید اقساطی تلویزیون خیلی مهم است

در تلویزیون ها از دو نوع پنل VA و IPS استفاده شده است (یعنی در یک تلویزیون یکی از این دو پنل وجود دارد). چرا به این پنل ها VA و یا IPS می گویند؟ نامگذاری این پنل ها وابسته به آرایش پیکسل ها است. در پنل VA یا Vertical Alignment آرایش پیکسل ها عمودی  Vertical  و در پنل IPS با In – Plane Switching  آرایش پیکسل ها افقی است. این دو نوع آرایش پیکسلی در صفحه نمایش تلویزیون مهمترین تفاوت را در نمایش تصویر در تلویزیون ها ایجاد می کنند. اما برند های تلویزیونی از کدام یک از این پنل ها استفاده می کنند؟

پنل در برند های مختلف تلویزیون

ما در بازار تلویزیون های زیادی را از برند های مختلف داریم. برای نمونه ال جی، سونی، سامسونگ، فیلیپس، شارپ و… همه هر ساله تلویزیون های مختلفی را با ویژگی های منحصر به فرد روانه بازار می کنند. ال جی به طور گسترده و منحصر به فرد از پنل IPS استفاده می کند البته جدیدا شیائومی هم از این نوع پنل یعنی IPS استفاده می کند. سونی در تلویزیون های خود از هر دو نوع پنل استفاده می کند حتی ممکن است در یک مدل در یک اندازه از پنل IPS و در اندازه ای دیگر از پنل VA استفاده کرده باشد. سامسونگ به طور قطع از پنل VA در تلویزیون های خود استفاده می کند. اما چگونه می توان پی برد که تلویزیون کدام پنل را دارد؟

تشخیص نوع پنل در خرید اقساطی تلویزیون

مهمترین گزینه برای اینکه پی برد که تلویزیون دارای کدام پنل است، مراجه به وب سایت شرکت سازنده است. می توان مدل را در وب سایت شرکت سازنده جستجو کرده و در آنجا معمولا در قسمت مشخصات مربوط به صفحه نمایش یا Display به نوع پنل اشاره می شود. برای نمونه در تلویزیون های ال جی نوشته می شود که IPS Panel و جلوی آن کلمه YES نوشته شده است. اما خوب راهکار های دیگر هم وجود دارد که به مشخصه نوع پنل و ویژگی هایی که در تصویر ایجاد می کنند بر می گردد. ما در ادامه این ویژگی های را بیان می کنیم.

 تفاوت ها در پنل IPS و VA

 در بالا به پنل IPS و VA از نظر ارایش پیکسلی اشاره کردیم. آرایش پیکسلی افقی در پنل IPS زاویه دید بالایی را ایجاد می کند چون پیکسل ها طوری قرار می گیرند که بیشترین نور و یا روشنایی را از کناره های خود انتشار می دهند. همین امر موجب می شود تا کاربری که از گوشه ها به تلویزیون تماشا کند تصویر با کیفیتی را دریافت کند. اما خوب تا حد در برابر انتشار نور و روشنایی از روبه رو  مقاوت می کنند. پنل IPS به واسطه همین آرایش پیکسلی افقی تا حدودی ضد ضربه هم است.

پنل VA یا Vertical Alignment  آرایش عمودی را دارد. در آرایش عمودی پیکسل ها از روبه رو نور و روشنایی زیاد و در کنارها نور کمتری را بروز و یا اجازه گذر می دهند. همین امر موجب شده تا تصویر با پنل VA از روبه رو روشنایی بیشتری را داشته باشد. وقتی از کناره ها به تلویزیون تماشا شود، تصویر تاریک و کمرنگ به نظر می رسد و به همین واسطه گفته می شود که تلویزیون زاویه دید پایینی را دارد. پنل VA از روبه رو کنتراست، روشنایی ، و نمایش رنگ سیاه عمیق را در رده بالایی نمایش می دهد.

سایز صفحه تلویزیون

 آیا در خانه یا محل کار خود فضای کافی برای نصب تلویزیونی بزرگ دارید؟ یا ترجیح می‌دهید در فضای کوچک از تلویزیون‌هایی با صفحات کوچک‌تر استفاده کنید؟ در هر صورت باید تلویزیونی با سایز صفحه مناسب انتخاب کنید. سایز صفحه نمایش در واقع همان قطر صفحه است. با در نظر گرفتن نسبت طول به عرض هم که در قالب مشخص (16:9، 16:10 و…) نشان داده می‌شود، می‌توانید به طور دقیق سایز تلویزیون را مشخص کنید.

به این ترتیب اگر فضای زندگی شما کوچک است، شاید بهتر باشد از تلویزیون‌هایی با اندازه 40 اینچ به پایین استفاده کنید. اما زود قضاوت نکنید! سایز صفحه کوچک‌تر در تلویزیون‌ لزوما به معنای کاهش کیفیت تصویر و امکانات آن نیست. این نوع تلویزیون‌ها علاوه بر این که به سادگی جابه‌جا می‌شوند، فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند و می‌توانید مطابق سلیقه خود فضای دنج و مناسبی برای آن در نظر بگیرید.

برای فضاهای بزرگ‌تر قدرت انتخاب بیشتری دارید. حتی می‌توانید تلویزیون‌هایی انتخاب کنید که به دیوار متصل می‌شود و فضای خالی خانه را به خوبی پر می‌کند. استفاده از پایه و میز تلویزیون هم می‌تواند هماهنگی زیبایی در چیدمان خانه ایجاد کند.

سیستم عامل اندروید

سیستم عامل اندروید یکی از بهترین سیستم عامل‌ها است و تلویزیون‌های اندرویدی از جمله با کیفیت‌ترین و باریک‌ترین تلویزیون‌هایی هستند که تولید شده‌اند و از محبوبیت زیادی برخوردار هستند.

نسخه اندروید تلویزیون هوشمند دنای مدل K-55FSL2 سایز 55 اینچ ، اندروید 9 بوده که شما می‌توانید با استفاده از آن از بسیاری از خدمات گوگل استفاده کنید و به سرچ کردن مطالب مورد نظرتان هم از طریق نوشتن و هم به صورت صوتی بپردازید. این تلویزیون از بسیاری از اپلیکیشن‌ها پشتیبانی کرده و همچنین شما می‌توانید شبکه‌های اجتماعی را بر روی آن نصب کنید و با دوستان و آشنایان خود ارتباط برقرار کنید.

نسبت کنتراست

یکی دیگر از ویژگی‌های موثر بر وضوح تصویر، کنتراست است و عبارت است از تفاوت بین رنگ سفید کامل و رنگ مشکی عمیق در صفحه نمایش. هرچه نسبت کنتراست بالاتر باشد، تصویر واضح‌تری خواهیم داشت.

روشنایی تصویر (Brightness)

یکی از مؤلفه‌های مهم و در عین حال کاربردی و بسیار تعیین‌کننده در تلویزیون‌ها، میزان روشنایی آن‌ها می‌باشد؛ چنانچه یک تلویزیون از وضوح بالایی برخوردار بوده اما اگر قادر به نمایش محتوا با میزان روشنایی دلخواه نباشد نمی‌تواند بیننده را راضی نگه دارد.

قبل از پرداختن به هر نکته‌ای بهتر است شما را با دو واحد رایج در این زمینه آشنا کنم یکی Nits و دیگری Lumens؛ به زبان ساده Nits میزان نوری که صفحه نمایشگر به سمت چشمان شما ساطع می کند را اندازه گیری کرده و Lumens یک اصطلاح کلی تر است که میزان نور را توصیف می‌کند. از مهمترین ویژگی‌های یک تلویزیون با روشنایی بالا، به نمایش گذاشتن محتوا در نور زیاد است بدون اینکه تصویر به اصطلاح شسته شود.

با توجه به اهمیت موضوع روشنایی تصویر، شرکت دنای با صرف هزینه های بیشتر جهت ارتقای روشنایی تصویر، در پنل تلویزیون صفحات نورانی قرار داده که بدین ترتیب نور پس زمینه را به خوبی به صفحه جلویی پنل انتقال می‌دهند. که بدین صورت نور بیشتری به فرد منتقل خواهد شد. تلویزیون های دنای دارای روشنایی تصویر 300 تا 350 نیت است.

زاویه دید گسترده

زاویه دید بالا یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب تلویزیون است و هر چه زاویه دید تلویزیون بالا باشد از هر گوشه‌ای از اتاق که به آن نگاه کنید کیفیت تصویر کاهش نمی‌یابد و دارای روشنایی و رنگ یکسان خواهد بود. برای این امر شما به تلویزیونی نیاز دارید که زاویه دید آن 178 درجه باشد. به عنوان مثال، تلویزیون های دنای با زاویه دید 178 درجه یا 89 درجه از هر طرف کیفیت بهتری از تصاویر را برای شما به ارمغان می‌آورد.

نور پس زمینه LED

در بیشتر مدل های تلویزیون دنای به جای استفاده از سیستم بک لایت یکدست که کنتراست تصاویر را محدود می‌کند، پیکسل‌ها توسط لامپ‌های ال ‌ای‌ دی نوردهی می‌شوند. از مزایای این تلویزیون‌ها می‌توان به : بازدهی نور و روشنایی بیشتری در هر وات، مصرف انرژی بسیار کم، باریک بودن آن‌ها، کم بودن وزن آنها که مناسب نصب روی دیوار هستند، طول عمر نسبتاً طولانی و مقاومت در برابر ضربه اشاره کرد. 

گیرنده داخلی DVB-T2 HEVC(10bit)

تلویزیون هوشمند دنای دارای گیرنده داخلی DVB-T2 با پشتیبانی از کدک H.265 HEVC است و سرعت تعویض بالایی دارد. بنابراین شما می‌توانید بدون صرف هزینه اضافی جهت خرید گیرنده دیجیتال، شبکه‌های HEVC را دریافت کنید. 

پشتیبانی از قابلیت HDR

دو شاخصه اصلی و مهم در نحوه نمایش تصاویر در تلویزیون، محدوده کنتراست و دقت رنگ‌ها است. HDR مخفف High Dynamic Range و به معنی محدوده دینامیکی بالا است و وجود آن در تلویزیون محدوده کنتراست و دقت رنگ‌ها را توسعه می‌دهد.

HDR باعث می‌شود قسمت‌های روشن تلویزیون، روشن‌تر به نظر برسند و عمق تصاویر بیشتر شود و رنگ‌های نمایش داده شده به نسخه موجود از آن‌ها در طبیعت نشان داده شوند. تلویزیون ال ای دی هوشمند 55 اینچ دنای مدل K-55FSL2 از قابلیت HDR پشتیبانی می‌کند. 

نمایش تصاویر با رزولوشن 4k

رزولوشن اصطلاحی است که برای ذکر تعداد پیکسل‌های هر صفحه نمایش استفاده می‌شود و به صورت یک جفت عدد زوج به کار برده می‌شود. در کل رزولوشن یک فاکتور مهم در کیفیت تصویر یک تلویزیون است و هر چه اعداد رزولوشن بزرگ‌تر باشند نشانه بهتر بودن کیفیت تصویر است. 

قابلیت دریافت و پخش تصاویر 4K با فرمت HEVC یا H.265 (ده بیت)

ویدیوهای 4K هر روز رواج بیشتری می‌یابند؛ اما فضای زیادی اشغال می‌کنند و به همین علت دانلود و استریم آنلاین آن‌ها با بالاترین کیفیت، کار دشواری است. برای اینکه این فایل‌ها قابل دانلود و دریافت باشد، باید حجم آنها کم شود که برای این کار از کدک‌ها استفاده می‌شود. مهم‌ترین نقش کدک‌ها فشرده‌سازی جریان تصاویر هم‌زمان با کپچر است. اما باید توجه داشت که هر فایل ویدیویی با فشرده‌سازی بیش از حد، دچار کاهش کیفیت می‌شود و هرچه الگوریتم‌های فشرده‌سازی هوشمندانه‌تر طراحی شده باشند، امکان فشرده‌سازی فایل‌ها بدون افت کیفیت مقدور می‌شود.

خوشبختانه توسعه فناوری با نام کدگذاری ویدیویی پربازده HEVC یا H.265 این مشکل را حل کرده است و با استفاده از این فناوری می‌توان حجم فایل‌های ویدئویی را بدون افت کیفیت کاهش داد. تلویزیون های هوشمند دنای با داشتن گیرنده داخلی HEVC و رزولوشن 4K، قابلیت دریافت و پخش تصاویر و شبکه‌های 4K با فرمت HEVC یا H.265 را دارا می‌باشد. این ویژگی برای کسانی که اهل دانلود فیلم یا فایل‌های ویدئویی هستند بسیار حائز اهمیت است.

پشتیبانی از فرمت‌های ویدیویی مختلف

همه فایل‌ها دارای شناسه‌ای هستند که اصطلاحاً به آن‌ها فرمت می‌گوییم. همانطور که می‌دانید امروزه فرمت‌های صوتی و تصویری مختلفی وجود دارند و اگر تلویزیون شما از آن فرمت پشتیبانی نکند باید فرمت آن را تغییر دهید تا بتوانید آن‌ها را مشاهده کنید.

مجهز به سیستم صوتی دو کاناله 16 وات

در تلویزیون کانال صوتی مسیری است که در آن داده‌های صوتی جریان می‌یابند. تلویزیون ال ای دی دنای دارای سیستم صوتی دو کاناله هستند یعنی در تلویزیون از 2 اسپیکر استفاده شده است و تمام صدا از این 2 بلندگو پخش می‌شود که هر کدام دارای توان 8 وات هستند.

قابلیت پشتیبانی از صدای دالبی

صدای دالبی صدایی چند بعدی است که دارای جزئیات زیادی از صدای ارائه شده توسط تلویزیون است بطوریكه صدا از سه يا چند جهت به گوش می‌‌رسد.

ورودی‌های HDMI با پشتیبانی از ویژگی CEC , ARC

HDMI که مخفف عبارت (high-definition multimedia interface) می‌باشد، اولین و تنها رابط تجاری برای انتقال غیر فشرده همزمان صدا و تصویر به صورت دیجیتال است و در واقع نوعی پورت ارتباطی است که قابلیت انتقال صدا و تصویر با کیفیت بالا را تنها با استفاده از یک کابل، به کاربران ارائه می‌دهد.

ورودی‌های HDMI برای اتصال دستگاه‌های مختلف صوتی و تصویری از قبیل کنسول‌های بازی، سیستم‌های حرفه‌ای صوتی و تصویری، دوربین‌های دیجیتال، دی وی دی پلیر، موبایل، تبلت یا هر وسیله دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ویژگی ARC مخفف عبارت Audio Return Channel بوده و به اصطلاح، “کانال بازگشت صدا” نامیده می‌شود. با استفاده از این ویژگی می‌توانید صدا را با کیفیت بهتر از سیستم صوتی گوش کنید. هدف اصلی از HDMI ARC این است که صدا از تلویزیون از طریق کابل HDMI به سیستم صوتی برگردد. 

پورت USB

از پورت USB جهت انتقال داده و اطلاعات میان تلویزیون و دستگاه‌های جانبی استفاده می‌شود. وسایل اتصالی به یو اس بی خیلی متنوع هستند؛ از جمله پخش‌کننده موسیقی و فلش درایوها و غیره. 

شبکه محلی LAN

این پورت LAN است که با استفاده از آن می‌توانید از طریق مودم به اینترنت وصل شوید و مزیتی که دارد این است که شما می‌توانید یک اتصال پایدار و مطمئن به اینترنت داشته باشید و از تماشای محتوای با کیفیت در شبکه‌هایی مثل یوتیوب لذت ببرید و یا در صفحات وب به گشتن بپردازید.

خروجی صوتی OPTICAL

با استفاده از خروجی صوتی OPTICAL شما می‌توانید صدای دیجیتالی را از تلویزیون خود به اسپیکرهای خانگی یا گیرنده صوتی/ تصویری که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند، ارسال کنید.

مجهز به Wi-Fi

تلویزیون های هوشمند مجهز به Wi-Fi بوده و قابلیت اتصال بی سیم تلویزیون به اینترنت را امکان‌پذیر می‌سازد. همچنین Wi-Fi امکان اتصال بدون کابل، موبایل(و سایر دستگاه‌ها) به تلویزیون را فراهم می‌کند. این قابلیت همانند بلوتوث پیشرفته عمل می‌کند و با روشن کردن آن می‌توانید برنامه‌ها و محتواهای نمایشی خود را براحتی به تلویزیون منتقل کنید و از تماشای محتواهای دلخواهتان در صفحه نمایش بزرگ لذت ببرید.

دارای EPG, PVR, تلتکست و ماشین زمان بودن

ماشین زمان همواره یکی از آرزوهای انسان امروز بوده، تا او را به زمان‌هایی در گذشته یا آینده ببرد فناوری ماشین زمان به کار رفته در تلویزیون ال ای دی دنای می‌تواند به نوعی به این خواسته بشر پاسخ دهد. ویژگی ماشین زمان با ضبط فیلم‌ها و برنامه تلویزیونی این امکان را به کاربران می‌دهد تا برنامه‌های مورد علاقه خود را بعد از پخش به راحتی تماشا کنند.

ویژگی PVR تلویزیون دنای که مخفف Personal Video Recorder بوده و به معنی دستگاه ضبط تصویر شخصی است به شما این امکان را می‌دهد تصویر را به صورت یک فرمت دیجیتال در دیسک سخت، حافظه‌ی فلش، یا در دستگاه‌های ذخیره محلی یا وابسته به شبکه، ذخیره کنید. با استفاده از این قابلیت دستگاه، شما می‌توانید برنامه‌های مورد علاقه خود را ضبط و در حافظه ذخیره کنید.

فناوری تلتکست: این فناوری ابتدا در سال 1974 به منظور استفاده ناشنوایان اختراع شد. نمایش فهرست برنامه‌های صدا و سیما ابتدا بر عهده تلتکست بود اما هم اکنون این وظیفه بر عهده EPG قرار گرفته که تلویزیون‌های دنای مجهز به EPG هم بوده تا خود را با آخرین تکنولوژی‌های روز همگام کنند و به نیاز کاربران خود را پاسخ دهند.

به وسیله راهنمای EPG که مخفف Electronic Program Guide است شما می‌توانید به: نام برنامه، توضیحات برنامه، عوامل تولید برنامه، برندگان قسمت قبل، زمان پخش برنامه‌ها، سامانه‌ی پیامکی برنامه، تلفن ارتباط با برنامه، مهمانان و کارشناسان برنامه، امکان جست و جو در برنامه‌ها، مجریان بخش‌های مختلف برنامه و خلاصه‌ی برنامه‌های تلویزیونی دست یابید.

منبع تغذیه

همانطور که می‌دانید، در وسایل الکترونیکی از یک مدار و یا یک منبع تغذیه جهت برق دهی به دستگاه استفاده می‌شود. با توجه به درگیر بودن منبع تغذیه دستگاه‌ها به طور مداوم، و با توجه به اینکه این قسمت از مدار، مستقیم به برق شهر وصل می‌شود، اکثر خرابی‌های دستگاه‌های الکترونیکی مرتبط با این بخش می‌باشند.

شرکت دنای با توجه به سابقه چندین ساله در خصوص تولید دستگاه‌های الکترونیکی، با صرف هزینه‌های بیشتر جهت ارتقای کیفیت منبع تغذیه تلویزیون‌های خود، در این خصوص از مداراتی استفاده کرده که خرابی‌های دستگاه‌های تلویزیون و خرابی مرتبط با نواسانات برق شهر را به حداقل رسانده و بدین وسیله تلویزیون با دوام بیشتری را به مشتریان خود ارائه خواهد داد.

با توجه به موارد ارائه شده بالا شما می توانید در خرید اقساطی تلویزیون انتخاب منطقی را داشته باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مرود خرید اقساطی تلویزیون با شماره شرکت تماس حاصل نمایید.

2 نظر در “راهنمای خرید اقساطی تلویزیون

 1. محمدی گفت:

  مرسی
  خیلی جامع و کامل بود
  برای خرید اقساطی تلویزیون دنای از کجا اقدام کنم آیا غیر حضوری هم می تونیم خرید کنیم؟

  1. دنای گفت:

   باسلام و احترام
   خواهش می کنم
   می تونین به صفحه فروش اقساطی مراجعه کنین و فرم خرید اقساطی تلویزیون رو پر کنین یا اینکه تو واتس اپ پیام بدین و درخواست خرید اقساطی تلویزیون یا اسپیکر رو اعلام کنین کارشناسان مجموعه به صورت آنلاین کارتون رو انجام میدن و نیازی به مراجعه حضوری نیست
   https://denakala.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%af-%d8%a7%d9%82%d8%b3%d8%a7%d8%b7%db%8c-%d8%ad%d8%b3-%d8%a8%d8%b1%d8%aa%d8%b1-%d8%af%d9%86%d8%a7%db%8c/
   همچنین می تونین تماس بگیرین مشاوران ما از 10 صبح تا 6 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستن
   البته می تونین خرید اقساطی تلویزیون رو حضوری هم انجام بدین که باید تشریف بیارین پاساژ مستوفی زاده تو خیابان جمهوری فروشگاه دنای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *